Site Rengi

Apostil Onayı

18.04.2022
87
Apostil Onayı

Apostil onayı (apostil çeviri) istenilmesi noktasında pek çok kişinin bilmediği bir tercüme işi olmasından ötürü kafa karışıklığı yaşanabilmektedir. Bu tür tercümeler, resmi belgelerin başka bir ülkede geçerliliğinin sağlanabilmesi için resmi belgeye yönelik geçerlilik ve kaynağın ne olduğunun açığa çıkarılmasıdır. Apostil tercüme bağlamındaki belgelerin kamuya açık olması söz konusudur. Bunlar; evlilik belgeleri, ölüm belgeleri, kurumlar arası sözleşmeler ve sigorta poliçeleri gibi çeşitli belgeleri içerebilmektedir. Dolayısıyla apostil tasdikli tercüme ne demek? Denildiğinde resmi ve kamuya açık belgelerden söz edildiğinin altını çizmek gerekmektedir. Kişilerin bu tercüme işini gerçekleştirmeleri pek çok konuda zorunlu olduğundan dikkatli araştırmalar yaparak seçim yapmaları da önem kazanmaktadır.

Apostil Onayı Nereden Alınır?

Apostil Onayı Nereden Alınır? Noktasında bu tür bir tasdikli tercümeye ihtiyaç duyan ve nereden, nasıl erişeceğini bilmeyen pek çok kişinin yanıt aradığı bir soruya odaklanmak gerekir. Öncelikle belirtilmesi gerekir ki tüm ülkelerde kendi düzenlerine bağlı olarak apostil şehri verilmesini mümkün kılacak makam değişiklik gösterebilmektedir. Ülkemizde de aynı şekilde bir yapıdan söz etmek gerekmektedir. Türkiye apostil şerhi açısından tercih edilecek adli belge ve idari belge için farklılıklar bulunmaktadır. Yani belge türüne bağlı olarak ulaşılması gereken makam da değişkenlik göstermektedir. Bu doğrultuda apostil şerhinin alınmak istediği belge idari olduğunda vali, valilikler, kaymakamlık, hukuk işleri müdürlüğü gibi makamlardan alınabilmektedir. Adli belgelerde ise Adalet komisyonu başkanlarınca verilebilen bir belge söz konusu olmaktadır.

Apostil Onayı Nasıl Alınır?

Apostil Onayı Nasıl Alınır? Apostilin nereden alınacağının bulunabilmesi kadar bunun nasıl alınacağının da bilinmesinin önemine dikkat çekmek gerekir. Doğru ve rahat bir şekilde işleri tamamlayabilmek için en temel noktalardan başlayarak detaylara kadar bilgi sahibi olmak önem kazanmaktadır. Apostil onayı nasıl alınır? Sorusunu yanıtlayabilmek için nerelere gidilebileceğini bilmek gerekmektedir. Bu doğrultuda onayı almak için gidilebilecek yerleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Noter
  • Konsolosluk veya Başkonsolosluk
  • Bir tercüme bürosu
  • Valilik veya kaymakamlık

Kurumlarına gidilmesi gerekmektedir. Bunların sıralaması ise önce bir tercüme bürosuna gitmek, oradan notere onay için başvurmak ve daha sonrasında valilik ya da kaymakamlıktan işlemleri gerçekleştirmek, son olarak ise konsolosluk ya da başkonsolosluk ile işlemi tamamlamaktır.  Tercüme bürosunda öncelikle çevirinin gerçekleştirileceği belgenin hedef dile çevrilmesi sağlanmaktadır. Bunun ardından Noter ile yeminli tercümana onaylatılması sağlanmaktadır. Bu belgenin valilik veya kaymakamlığa giderek tasdik edilmesi işlemi tamamlanmaktadır. Bunun hemen ardından ve son olarak konsolosluk ya da başkonsolosluktan onay alma sağlanmaktadır. Tüm bu aşamaların sonunda Apostil onayı alınmış olmaktadır. Fakat Lahey Sözleşmesi’ne taraf bulunan ülkeler son noktada konsolosluk veya başkonsolosluğa gitmeyi gerektirmemektedir. Kişiler son aşamada valilik ya da kaymakamlıktan işlemlerini daha kısa bir şekilde tamamlayabilmektedir.

Apostil Nedir?

Apostil Nedir? Noktasında çok fazla insan tarafından bilinmeyen bir çeviriden bahsetmek gerekmektedir. Daha özel durumlar için gerekli olabilen bu çeviriler, genellikle karşılaşılan durumdan sonra öğrenme ihtiyacı duyulmasını sağlamaktadır. Bu nedenle daha ilk kez böyle bir işlemi gerçekleştirmesi gereken kişiler Apostil nedir? Sorusuna yanıt arayabilmektedir. Bu noktada apostil ifadesini tanımlamak önem kazanmaktadır. Apostil; bir ülkeden alınmış olan resmi belgenin, farklı bir ülkede geçerliliğinin sağlanabilmesi için aynı makamlar tarafından gerçekleştirilen onaya sahip kılınması işlemidir. Böylece her iki ülke için de belgenin denkliği sağlanabilmiş olmakta ve farklı ülkeler arasında gerçekleştirilen işlemlerin kolaylaşabilmesi mümkün hale gelmektedir.

Apostil’in farklı bir ifadesinden de bahsetmek gerekmektedir. Bu işlemin geniş bir kullanımı söz konusu olduğundan herkesin ihtiyacını karşılayabilmesi için bilgi sahibi olması gereken alan da çeşitlilik gösterebilmektedir. Lahey Sözleşmesi’ne taraf olan ülkeler bağlamında apostil bu ülkelerden birinde gerçekleştirilmiş olan resmi belgenin yine bu sözleşmeye taraf olan başka ülkede de geçerliliğini sağlamak için belgeye basılan kaşe anlamına da gelmektedir. Yurt dışında apostil işlemleri doğrultusunda öncelikle ülkemizin belgelerinin geçerliliğini değerlendirmek önemlidir. Türkiye’den resmi makamlardan erişilen bir belgenin farklı ülkelerde de geçerliliği söz konusudur. Bununla beraber yabancı ülkeler için de alınan belgelerin ülkemizde geçerli olduğunu belirtmek gerekir. Bu sayede işlemlerin daha kolay hale gelebilmesi mümkün olmuş, pek çok kişi için rahat bir durum sağlanmıştır.

Apostil Onayı Ücretleri

Apostil onayı ücretleri bu işlemi gerçekleştirmek isteyen kişiler tarafından en çok merak edilen konulardan birine işaret etmektedir. Apostil onayının farklı pek çok nedenden gerekliliği söz konusudur. Bu nedenle onayı sağlayabilmek için tüm detaylara hazırlıklı olmak ve farklı kurumlarla yapılacak görüşmeler konusunda da planlı olmak gerekmektedir. Karmaşık gelebilen Apostil onayı temelde basit birkaç adımı içermektedir. Kurumlarla yapılan görüşmelerde randevulara uygun bir şekilde gidiş gelişleri sağlamak ya da beklemenin gerekmesi dışında karşılaşılabilecek ekstra bir durum söz konusu değildir. Onay rahatlıkla alınabilmekte ve işlemler en hızlı şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Herhangi bir gecikme olmaması için günün daha erken saatlerini tercih etmek bu hususta önemlidir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.