Site Rengi

Arapça Simultane Çeviri

18.03.2020
913
Arapça Simultane Çeviri

Profesyonel Arapça simultane çeviri hizmetleri için, profesyonel ekibe ve ekipmana ihtiyaç duyabilirsiniz. Simultane çeviri hizmetleri için konferanslarda teknik ekipman desteği almak gerekir.

Kişisel ya da kurumsal olarak anında Arapça çeviri yaptırabileceğiniz, sözlü ya da yazılı olarak çevirmenlik hizmetlerinden yararlanabileceğiniz firmalarla çalışmalısınız.

Arapça simultane çeviri hizmeti alırken, konusunda uzman ve deneyimli tercümanlarla işbirliği kurulmalıdır. Gerçekleştireceğiniz konferans, seminer, bayi toplantısı ya da farklı bir etkinlikte doğru teknik ekibi ve ekipmanı kullanmak gereklidir.

Simultane Çeviri Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?

Konferans çevirisi olarak da adlandırılan simultane çeviri, farklı dilleri konuşan konuşmacılar tarafından anlatılanların konuşmacının dilini bilmeyen dinleyicilere aktarılması ve konuşmacıya sorulan soruların konuşmacıların anlayabileceği dile çevrilmesine yardımcı olan bir hizmettir.

Çeviriyi yapan kişi, konuşmacıyla aynı anda konuşarak, dinleyicilerin konuşmayı anlamasını sağlar. Bu yüzden konuşmayı çevirecek olan çevirmenler, çok iyi bir dinleyici ve aynı zamanda iyi bir konuşma becerisine sahip olması gereken kişilerden oluşmalıdır.

Arapça simultane çeviri yapılırken, etkinliğin düzenlendiği mekânda simultane çeviri kabini hazır bulunmaktadır. Dinleyici sayısına göre kulaklık cihazları dağıtılarak, konuşmacının yaptığı konuşma, anında dinleyicilere çeviri yapılarak gönderilmektedir. Böylece hiçbir şekilde etkinliğin uzaması durumu oluşmaz ve eş zamanlı olarak simultane çeviri hizmeti verilmiş olur.

Arapça Simultane Çeviri için Nelere Dikkat Edilmelidir?

Toplantı, konferans ya da seminerlerinizde Arapça çeviri yaptırmaya ihtiyacınız varsa, ilk olarak doğru ekipman ve ekibi seçmeniz gerekir. 

Arapça diline hâkim ve tüm dilbilgisi kurallarına uygun şekilde çevirinin yapılması gereklidir. Bu konuda profesyonel hizmet sunan ve referanslarıyla isim yapmış firmalarla çalışmak gereklidir.

Arapça Simultane Çeviri Nasıl Yapılır?

Arapça simultane çeviri yaparken, eş zamanlı bir yorum yapılacaksa, tüm etkinlik boyunca herhangi bir sorunun çıkmaması için, hizmet verecek ekipmanın önceden hazırlanması gereklidir.

  • Simultane kabini hazır olmalı
  • Kulaklık ve mikrofonlar hazırlanmalı
  • Sahne kurulacaksa tüm sahne ekipmanları hazırlanmalıdır.

Eşzamanlı Arapça çeviri hizmetleri için profesyonel ekiplerden yararlanılmaktadır. Sadece simultane çeviri ekipmanları değil, aynı zamanda çeviriyi yapacak ekibin de konusunda uzman ve deneyimli olması gerekmektedir.

Simultane Çevirinin Avantajları Nelerdir?

Simultane çeviri; konferans, toplantı, seminer gibi etkinliklerde konuşmacının dilini aynı anda dinleyicilere çevirme işlemidir. Tercüman konuşmacıyı dinleyerek aynı anda çeviri yapar ve bu çeviri, kulaklıklar vasıtasıyla dinleyicilere ulaşır.

  • Aynı anda birden fazla dil ile gerçek zamanlı çeviri yapılabilir.
  • Etkinlik süresinin uzaması gibi bir problem yaşanmaz.
  • Dikkat daha az dağılır, konsantrasyon bozulmaz.
  • Zamandan tasarruf edilir.

Eş zamanlı çevirme sırasında ucuz ekipmanlar ve konusunda uzman olmayan kişilerden hizmet alınması durumunda birçok problem yaşanabilir.

Hangi Konularda Arapça Simultane Çeviri Yapılır?

Arapça simultane çeviri, birçok konuda yapılabilir. İş dünyasında sıklıkla kullanılmaya başlayan Arapça dili; birçok konferans ve seminerde, bayi toplantılarında, ülkeler arası iş ilişkilerinin bulunduğu tüm iş alanlarında kullanıldığı gibi Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği projelerinde de sıkça başvurulan bir çeviri dilidir.

Arapçadan İngilizceye ya da İngilizceden Arapçaya simultane çeviri de günümüzde sıklıkla tercih edilmeye başlanmıştır. İsterseniz ardıl çeviri isterseniz simultane çeviri sayesinde Arapça olarak gerçekleştirilecek tüm etkinliklerinizde, misafirlerinizin ve konuşmacılarınızın rahat olması için, profesyonelleri tercih etmelisiniz. Nikbinlik Tercüme olarak Arapça-Türkçe ve Arapça-İngilizce simultane tercüman kadromuzla toplantılarınızda simultane çeviri hizmeti konusunda işbirliği kurabiliriz. 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.