Site Rengi

Çeviri Programı

27.10.2020
46
Çeviri Programı

Bir çevirmen ya da bir çevirmenlik bürosu sahibi olunduğunda, iş akışının geliştirilmesi için, en iyi çeviri programı kullanılır. Çeviri programları, daha hızlı ve daha profesyonel çeviri yapılmasına olanak tanır.

Profesyonel çevirmenler, tercüme hizmetleri için farklı programları kullanabilir. Dil çeviri uygulamaları şirketlere ve çevirmenlere göre değişkenlik gösterir. Ancak hangi çeviri yazılım programı ya da uygulaması tercih edilirse edilsin, bazı gereklilikler ön plandadır.

Çeviri Yazılım Programı Nedir?

Çeviri yazılım programı; çeviri süresinin daha hızlı ve verimli hale getirilmesi için çalışır. Çeviriler saklanabilir, düzenlenebilir, projeler bölümler şeklinde çevrilebilir. Terminoloji yönetimi çok daha kolay hale gelir.

Çeviri yazılım programlarının amacı aynıdır. Çeviri süresini hızlandırmak, tutarlı çevirilerin oluşturulmasını sağlamaktır. Ücretli ya da ücretsiz olmalarının yanında, farklı dil çiftleriyle çeviri yaparlar.

Web Tabanlı Çeviri Yazılım Programları

Web tabanlı çeviri programı; web tarayıcısı aracılığıyla, çevrimiçi çalışır. Avantajları ve dezavantajları vardır.

Avantajları;

 • Çeviriler gerçek zamanlı olarak kaydedilir.
 • İnternet bağlantısıyla her yerden ve her cihazdan erişim sağlanır.
 • Güncelleme ve hata düzeltmeleri sıklıkla ve anında gerçekleşir.
 • Her işletim sistemiyle uyumlu çalışır.

Dezavantajları ise; internet bağlantısıyla çalıştığı için, internet kesintilerinden etkilenir. Verilerin çevrimiçi saldırıya uğrama riski bulunur.

Ücretli Bulut Tabanlı Çeviri Yazılım Programları

Çevirilerin daha hızlı ve kaliteli şekilde yapılabilmesi için, çok sayıda kaynak vardır. Ücretli bulut tabanlı çeviri yazılım programları da bunlardan biridir.

 • Memsource
 • Wordbee
 • XTM Clout (bulut)

Memsource hem web tabanlı hem de masaüstü çeviri düzenleyicisiyle çalışır. Aynı zamanda Windows, Mac ya da Linux üzerinde, masaüstü düzenleyici sürümü de bulunur. Temelde CAT aracına sahip çeviri yönetim platformu olan Wordbee, proje yönetimi düzeyinde çalışır. XTM Cloud, tüm işlev ve destek ekibine sahiptir. Sezgisel web tabanlı çeviri aracı olarak kullanılır.

Ücretli Masaüstü Çeviri Yazılım Programları

Tercümanlar ve çeviri büroları tarafından kullanılan profesyonel çeviri programı zengin özelliklere sahiptir ve ücretli masaüstü çeviri araçları olarak, işlevsellik ve performans açısından kullanışlıdır.

Ücretli masaüstü çeviri yazılım programları;

 • SDL Trados Studio
 • MemoQ
 • Wordfast
 • Memsource
 • Déjà Vu
 • Across

SDL Trados Studio, en yaygın kullanılan masaüstü çeviri aracıdır. Kapsamlı özellikleri bulunur ve 30 günlük ücretsiz deneme süresi vardır. Trados Studio programının en büyük rakibi MemoQ, işlevsellik ve performans açısından Trados programına benzer.

Klasik ve Pro sürümleri bulunan Wordfast, direkt Word üzerinde çalışır. Dosya formatlarının çevrilmesi için Pro sürümü en uygunudur. Terminoloji yönetimi konusunda üstün özellikleri bulunan Déjà Vu, 30 günlük deneme süresine sahiptir. Kapsamlı bir masaüstü CAT aracı olan Across, temel özellikleri bulunan, ücretsiz çevrimiçi sürümlerine sahip bir programdır.

Ücretsiz Bulut Tabanlı ve Masaüstü Çeviri Programı

Ücretsiz bulut tabanlı çeviri programı arasında bulunan Smartcat, bağımsız çalışan çevirmenler ve çevirmenlik büroları için en iyi çözümlerden bir tanesidir. CAT araçlarından geçiş kolay olmakla birlikte, 24 saat destek ve kişisel eğitim ek hizmetleri, ücretli olarak verilir.

Ücretsiz web tabanlı çeviri araçlarından bir tanesi de MateCat programıdır. Kullanıcı ve proje sayısında kısıtlama yoktur. Ancak işlevsellik olarak sınırlıdır ve çeviri bellekleri varsayılan olarak, genel kullanım için saklanır. Gizli belgelerle çalışma yapılıyorsa, çeviriye başlamadan önce, çevirilerin özel tutulması gerekir.

Ücretsiz masaüstü çeviri programlarından OmegaT; MAC, Linux ve Windows üzerinde çalışır. Açık kaynaklıdır. Kurulumu oldukça kolaydır. CafeTran Espresso; OmegaT ile de çalışabilen bir yapıya sahiptir. Belli boyutta çeviri belleği ve sözlüğe sahiptir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.