Site Rengi

İngilizce Simultane Çeviri

18.03.2020
641
İngilizce Simultane Çeviri

Uluslararası birçok organizasyonda İngilizce simultane çeviri hizmetine ihtiyaç duyulmaktadır. Bayi toplantıları, seminerler, konferanslar gibi birçok etkinlik, yabancı misafirlerin katılımının en fazla olduğu etkinliklerdir.

Bu tür etkinliklerde anında İngilizce çeviri hizmetleriyle anlık olarak iletişimin sağlanması, büyük önem taşımaktadır. Özel kabinler içinde konuşmacıyla eş zamanlı olarak yapılan çeviri hizmetleri, mikrofondan dinleyicinin kulaklığına gönderilerek sağlanmaktadır.

İngilizce Simultane Çeviri Hizmeti Nasıl Alınır?

İngilizce simultane çeviri hizmetlerinden yararlanmak için sadece tercümana ihtiyaç duyulmaz. Bunun için bazı ekipmanların da hazır bulunması gereklidir. Bünyesinde simultane çeviri cihazları bulunmayan kurum ya da kişiler, profesyonel simultane çeviri hizmeti ile birlikte ekipman hizmeti de alarak, çok daha az maliyetle çeviri hizmetlerinden yararlanmaktadır.

İngilizce ve diğer dillerde simultane hizmeti almak için;

 • Simultane sistem ve tercüman kabini
 • Dijital dinleyici kulaklığı
 • Ses sistemleri ve mikrofonlar
 • Infoport (gezici simultane) sistemine ihtiyaç duyulmaktadır.

İngilizce Simultane Çeviri Nasıl Yapılır?

Birçok dilde simultane çeviri yapılabilmektedir. En çok tercih edilen diller arasında İngilizce anında çeviri başta gelmektedir. Eğitim seminerleri, uluslararası konferanslar, kongreler, siyasi toplantılar gibi birçok etkinlikte simultane çeviri ön plana çıkmaktadır.

Simultane çeviri yapılırken; tercüman içeriye ses geçirmeyen özel bir simultane kabininin içinde bulunmaktadır. Kulaklık yardımıyla konuşmacıyı dinleyerek, eş zamanlı olarak İngilizceden Türkçeye ya da Türkçeden İngilizceye çeviri yapmaya başlar. Bu çeviriler istenilen her diller arasında yapılabilmektedir.

Simultane Çeviriler Nerede Yapılır?

Eş zamanlı İngilizce çeviri hizmetlerinin en çok tercih edildiği yerler; Uluslararası toplantılar, siyasi toplantılar, panel ve seminerler, konferanslar, çok uluslu katılım sağlanan seminerlerde tercih edilmektedir.

En çok tercih edilen simultane çeviri hizmetlerinin içinde İngilizce simultane çeviri hizmeti bulunmaktadır. Simultane çevirilerde bazı özelliklerin bulunması gerekir.

 • Simultane çevirilerde, dilbilgisine hâkim olunmalıdır.
 • Diksiyon düzgün olmalıdır.
 • Konulara hakimiyet sağlanmalıdır.
 • Simultane çeviri konusunda uzman ve deneyimli olunmalıdır.

Simultane hizmeti, özel olduğu kadar oldukça zor bir hizmettir. Tercüme sırasında hiçbir aksamanın yaşanmaması için, tüm gerekli ekip ve ekipmanlar, bir gün öncesinde kontrol edilerek hazırlanmalıdır.

Simultane İngilizce çeviri yapılırken, dillerin farklılıkları bazı sorunlara neden olabilmektedir. Tercümanın cümleyi başından sonuna kadar dinleyip anlaması ve anında çeviri yapması gerekir. Bu yüzden simultane kabinlerde 2 tercüman yer almaktadır.

Kimler İngilizce Simultane Çeviri Yapabilir?

Simultane çeviri yapmak, özel bir eğitim gerektirmektedir. Simultane çevirilerde tercümanın çevrilecek dil ve hangi dile çevrileceği konusunda hakimiyetinin üst seviyede olması beklenir.

 • Dil hakimiyeti olmalıdır.
 • Kelime bilgisi ve dilbilgisi gelişmiş olmalıdır.
 • Çeviriyi yapacak kişinin diksiyonu düzgün olmalıdır.
 • Çeviri yapılan her iki dilde de akıcı konuşması ve anlaşılır konuşması gerekir.

Özellikle teknik konularda yapılacak çevirilerde kelimeye hâkim olamamak, konuşmayı aksatacak ve iletişimde bozukluklar oluşacaktır.

İngilizce uluslararası bir dil olması ve dünya üzerinde konuşulan dillerin başında gelmesine rağmen, dil hakimiyeti yanında teknik donanıma da sahip olunması gereklidir.

Simultane Çeviri Avantajları Nelerdir?

İngilizce simultane çeviri ve farklı dillerde anında çeviri yapmak, birçok avantajı da beraberinde getirmektedir. 

İngilizce ve farklı dillerde simultane çeviri ile;

 • Farklı dillerde düzenlenen toplantılarda iletişim kolaylığı sağlanır.
 • Tek tek çeviri yapmak yerine tek bir seferde toplu çeviri ile birçok kişinin konuları anlaması sağlanır.
 • Kongre, siyasi toplantı, seminer, konferans gibi etkinliklerde, konuşmacıların yaptıkları konuşmanın anında dinleyicilere aktarılması sağlanır.
 • Her dil ayrı ayrı çevrilerek, her milletten kişinin aynı anda konuşmacıyı dinlemesine olanak tanınır.

İngilizce başta olmak üzere birçok dil üzerinde simultane çeviri yapılırken, konusunda uzman ve deneyimi olan tercümanlarla birlikte çalışılmaktadır. Nikbinlik Tercüme ailesi olarak pek çok alanda uzman İngilizce simultane tercüman kadromuzla hizmetindeyiz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.