Site Rengi

Tercüme Ücretleri 2023

17.03.2021
1.923
Tercüme Ücretleri 2023

Yabancı dillerdeki resmi belgelerin güvenilir bir şekilde farklı bir dile çevrilmesi işlemine yeminli tercüme adı verilmektedir. Tercüme işlemlerini yapan etkinlikleri Noterler tarafından kanıtlanan tercümanlara ise yeminli tercüman denmektedir.Tercüme ücretleri 2023 yılı içerisinde çeşitli nedenlere bağlı olarak farklılık gösterir.

Devlet dairelerine, mahkeme ya da konsolosluk gibi farklı resmi kurumlara teslim edilmesi gereken belgelerin doğruluğundan emin olmak önemlidir.

Yeminli Tercüme Fiyatları

Belgelerin doğru olduğundan emin olmak için resmi evrakların herhangi tercümana yaptırılması söz konusu değildir. Dil ve tecrübe konusundaki bilgisi Türkiye Cumhuriyeti tarafından onaylanan tercümanlara yaptırmak zorundadır.

Tercüme ücretleri zamanla birçok sebebe bağlı olarak değişiklikler göstermektedir. Ödenen ücret normal tercüme fiyatlarından biraz daha yüksektir. Bunun nedeni yeminli tercüman olabilmek için en az lisans diplomasına sahip olunması ve noter önünde yemin etmek gerekir.  

Fiyatları Belirleyen Unsurlar

Tercüme fiyatları konusunda herhangi bir standart bulunmayıp, fiyatlar değişiklik gösterebilmektedir. Fiyatları belirleyen unsurlar;

 • Belgeden belgeye değişiklik olmaktadır.
 • Tercümanın alanındaki uzmandan kaynaklı farklılık gözlemlenmektedir.
 • Her ilde farklı bir fiyat uygulaması bulunmaktadır.
 • Belgenin uzunluğu ya da karakter sayısı arttıkça fiyat da artar.
 • Belgenin türü ve içeriği de fiyatları etkiler.
 • Çevirinin zorlaşması ve üzerine daha fazla çabanın artması tercüme fiyatını da arttırır.
 • Tercümanlar eğitim seviyesine ve tecrübelerine göre farklı fiyat verebilmektedirler.
 • Fiyat açısından tercümenin yapıldığı dilde önemlidir.
 • Çevrilen dilin yaygın kullanımı fiyatı belirler.
Tercüme Ücretleri 2021
Tercüme Ücretleri 2022

Şehirlere Göre Fiyat Farkı

Tercüme bürosu için standart bir fiyat listesi bulmak neredeyse imkânsızdır. Tercüme ücretleri 2023 fiyat listesi belge türüne göre belirlenmekte olup tercüme ofislerine göre değişiklik gösterilmesi söz konusudur. Ancak nikbinlik.org tercüme bürosu internet sitesini kullanarak hızlı bir şekilde optimum fiyat söz konusudur.

Başkent Ankara resmi kurumların ve bakanlıkların bulunduğu kenttir. Burada Bürokrasi büyük önem taşır ve bundan dolayı yeminli tercüme hizmetleri önemli bir yere sahiptir. Tercüme ihtiyacı olan vatandaşlar hızlı ve güvenilir bir şekilde Nikbinlik tercüme ve organizasyon firmasından destek alabilir.

Türkiye’nin en büyük kenti ve ekonominin başkenti İstanbul’da ise hem nüfus yoğunluğu hem de metropol olmasından kaynaklı olarak tercüme en fazla ihtiyaç duyulan hizmettir. Yabancı sayısı yüksek rakamlara sahip olan konsolosluklarda ayrıca tercüme ihtiyacını arttırmaktadır.

İstanbullular hem bürokratik hem de iş dünyası ile alakalı ihtiyaç duyulan tercüme hizmetlerini nikbinlik.org Tercüme ücretleri 2023 fiyatları ile alabilme hakkına sahiptir.

Tercümeye İhtiyaç Duyulan Alanlar

Her dilde terimler, uzmanlık gerektiren alanlar ve spesifik sözcükler bulunur, bunun için ihtiyaç duyulan alanın belirlenmesi fiyatlandırma konusunda da kolaylık sağlamaktadır. Tercümeye ihtiyaç duyulan alanları şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Akademik tercüme; çoğunlukla makale ve tezlerin tercüme edildiği alandır.
 • Tıbbi tercüme; insan sağlığını doğrudan etkileyen çeviri olmasından dolayı, uzman tercümanlar ile çalışılması gereken alandır.
 • Hukuki tercüme; hukuksal anlamda ülkelerdeki kanunlara ve bürokratik işleyişe hakim olunması gereken alandır.
 • Yeminli tercüme; resmi dairelere teslim edilmesi gereken evrak ve belgelerin çevirisinde ihtiyaç duyulan alandır.
 • Proofreading (son okuma); yazılması ya da tercümesi tamamlanan evrağın tekrar okunarak uygun formata getirilmesi ve hataların ortadan kaldırılması için gerekli olan alandır.

Tercüme Fiyatlarının Hesaplanması

Fiyatları öğrenmek için nikbinlik.org internet sitesinden destek almak mümkündür. Tercüme ücretleri 2023 fiyatlarını hesaplamak için birçok farklı yöntem kullanılmaktadır.

Uzunluk ve kelime sayısı ile uzman tercümanlar tarafından yapılmış olması fiyatı etkilemektedir. Aynı zamanda çevirinin teslim zamanı da fiyatın belirlenmesi konusunda oldukça önemlidir.

İhtiyaca göre acil olan dosyaların çevrilmesi işlemi ile normal zaman dilimi içerisinde yapılan çeviri fiyatları arasında ciddi rakam farkları ortaya çıkabilmektedir..

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.