Site Rengi

Yeminli Çeviri

Anasayfa » Yeminli Çeviri

Yeminli Tercüme Nedir?

Noter ya da tercüman tarafından onaylanarak yapılacak olan yeminli çeviri, pek çok dilde güvenilir bir şekilde çevrilen metinlerin tasdik işlemleridir. Çeviri yaptığı dilde üniversite düzeyinde eğitim almış kişiler tarafından yapılacak olan çeviri işlemi, diploması olan kişilerin yapacağına dair bir nevi garanti vermektedir.


Notere bağlı olan yeminli tercüman, noterle birlikte çevirdiği metine kendi imzasını atarak, metnin doğru çevrilmiş olduğunu onaylamış olacaktır. Noter diplomalı olmayan bir çevirmenin metinlerini onaylamaz, yeminli tercüman tasdiknamesini vermez. Bunun için kesinlikle eğitimli ve işinin ehli kişiler tarafından yapılacak olan yeminli tercüme, sözleşmelerde, iş metinlerinde ve önemli kaynak bilgilerinde tercih edilen çeviri yöntemleridir.


Noter onayının gerekmediği durumlarda çeviri bürosu ve/veya tercümanın kaşesi ile çeviri onaylanarak yeminli çeviri hizmeti verilmektedir. Garantili ve onaylı çeviriler için yeminli tercümanlarla çalışmaya özen gösterin.

Yeminli Tercüman Nasıl Olunmaktadır?

Bir evrakın ya da metinin yeminli çeviri olabilmesi için noter yeminli tercüman tarafından tercüme edilmesi gerekmektedir. Noter tarafından yeminli tercüman unvanına sahip olan çevirmenler, sıradan üniversite mezunları ya da iki dil bilen kişiler olmamaktadır. Yeminli tercüman olabilmek için belli literatür bilgilere sahip olması, çevirmenlik eğitimi görmesi gerekmektedir. Aynı zamanda yeminli çevirmenlik yapıldıktan sonra tercümanın ıslak imzasına adına ve soyadına ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlarla birlikte;

 • Kaynak dil bilgisi
 • Hedef dil bilgisi
 • Tarih/ zaman
 • Yer/ mekan


Beyanının olması aynı zamanda bunların onaylanması gerekmektedir. Noter yeminli tercümanların işlemlerinin güvenilir bir şekilde ilerlemesi için prosedüre uygun hareket etmeleri zorunludur.

Yeminli Çeviri Hangi Alanlarda Kullanılmaktadır?

Genellikle ülkemizde ve bağlantı kurulan diğer ülkelerde resmi kurumların yeminli tercüme ile çalışmaları gerekmektedir. Çoğunlukla resmi kurumların noter tasdiki kullanmaları, olabilecek bir hatanın telafi edilebilmesi üzerine kurulu bir sistemden kaynaklanmaktadır. Yeminli çeviri işlemleri yapıldıktan sonra noter tasdik edecek, iki tarafta metinin onaylandığına dair bilgi sahibi olacaktır.

 • Devlet dairleri
 • Üniversite kurumları
 • Bankalar
 • Evlenme/ boşanma daireleri
 • Konsolosluklar
 • Noterler
 • Kamu kuruluşları


Yeminli tercüman ve çeviri işlemlerine ihtiyaç duymaktadır. Kurumlar ve makamlar arasındaki sözleşmelerin de onaylanması için kullanılmakta olan yemin literatürü, kişi ve kurumlara çeviri metinin doğru şekilde yansıtılacağının garantisini vermektedir.

Yeminli Tercüman/Çeviri Avantajları Nelerdir?

Belirsiz kişiler ve kurumlar tarafından yapılacak olan çeviri metinler ne kadar güvenilir olabilir? Genellikle yeminli çeviri, makamlar arasında kullanıldığı için evrakların ve sözleşmelerin tasdikli bir şekilde çevrildiğinin garantisini vermektedir. Hem çevirinin kim tarafından ne yapıldığı hakkında kesin bilgi edinebilirsiniz, hem de metin üzerinde hata olma payını en aza indirirsiniz. Aynı zamanda başvuru yapacağınız makamlar sizden her zaman yeminli tercüman kaşesi isteyecek, bunun için tekrar notere gitmeniz gerekmeyecektir.


Ek noter masraflarından kurtulmanızı sağlayacak olan yeminli tercüme, evrakların, sözleşmelerin ve dilekçelerin bilir kişiler tarafından çevrildiğini ve devlet kurumu tarafından onaylandığını bildirecek, güvenilir bir çeviri metni elde edilecektir.

Yeminli Tercüman Bürosu

Yeminli tercüman bürosu, çeviri ve noter işlemlerinin anında yapıldığı hızlı işlem yerlerinden biridir. Yeminli çeviri işlemleri için noter ve tercüman bürosu arasında gidip gelmeden sadece çevrilecek metinleri büroya vermeniz yeterli olacaktır. Profesyonel çevirmenlerle, resmi evrakları hakkında bilgi sahibi olan tercümanlarla çalışarak işinizi garantiye almış olursunuz. Özellikle noterlerle birlikte çalışmakta olan tercüman bürosu, evrak işlerinizin hızlanmasını sağlayacak, belirli makamlara nasıl başvuru yapacağınız hakkında bilgi sahibi olmanızı da sağlayacaktır.
Yeminli tercüman onayını isteyen resmi kurumlara, noter tasdikli metinler için profesyonel ve eğitim görmüş çevirmenlerle çalışmanız, evrak işlerinizin daha kısa sürmesine yardımcı olacak, kısa zamanda işlemleriniz tamamlanacaktır.

Bu tarz belgeleriniz elçilik ve diğer onay süreçleri de Nikbinlik ekibi tarafından izlenmekte ve gerekli işlemler kadromuzdaki süreç uzmanları tarafından yürütülmektedir.

Çeviri için gönderdiğiniz belgeler, yeminli tercümanlarımız tarafında istediğiniz dile çevrilerek tercüman kaşeli veya noter onaylı olarak teslim edilmektedir. Noter işlemleriyle birlikte, apostil, Dış İşleri ve elçilik onay süreçleriniz de yürütülmektedir.